Testler

Koronodan Tabiiki Kaygılanın Ama

KORKUNUZU YÖNETİN!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinde hastalığa yakalanma korkusu ve belirsizlik ortamı,  toplumun tüm kesiminin ruh sağlığını önemli ölçüde etkiler oldu. Öncelikle bilinmelidir ki tüm insanlığı tehtid eden ve bazı olgularda ölümle sonuçlanabilen salgından ruh dünyamızın etkilenmesi oldukça doğaldır ve normaldir. Tüm hayatı ve günlük rutinlerimizi değiştiren bu hastalık karşısında kaygılanmak ve korkmak da son derece olağandır. Önemli olan bu duyguların şiddeti ve süreğen olmamasıdır. Bu kriz, belirsizlik ve evde kalma zorunluluğundan yetişkinler kadar çocuklar da ruhsal açıdan etkilendiler. Çocukların da günlük yaşamlarında da pek çok şey eskiye nazaran değişmek zorunda kaldı.Bu değişimler hem ailelerin hem de çocukların adapte olmasında zorluklara yol açtı. Pandemi sürecinde evde zorlanan ebeveynlere çocukların ruh sağlığının korunmasına yönelik yardımcı olabilecek bir takım öneriler sıralayabiliriz.

Çocukların ruh sağlığını koruyabilmek için öncelikle ebeveynler psikolojik sağlamlıklarını ve ruhsal iyilik hallerini korumalıdır. Çocuk için ebeveynlerinin kaygı ve korkuları ile başa çıkıyor olması çocuğa güven verir. Eğer tam aksine ebeveynler bu duyguları ile başetmekte zorlanıyor ve çocuklarına kaygılarını yansıttıklarını düşünüyorlarsa öncelikle kendileri psikolojik danışmanlık alabilirler.

Çocuğunuzun güvende hissetmesine yardımcı olun. Pandemide çocuklar hem kendilerinin hem de sevdiklerinin başına kötü bir şey geleceğini düşünüp endilenebilirler. Öncelikle siz kendinizi güvende hissederseniz , güven duygunuz çocuğunuza da geçecektir. Sonrasında çocuğunuza güven verebilir, çocuk dilinde gerçekçi ifadelerle her zaman yanında olacağınızı ifade edebilirsiniz.

Çocuğunuza Covid-19 hakkında gelişim dönemine uygun olacak şekilde bilgi verin:  çocuğunuz yaş ve gelişim dönemine uygun olarak koronavirüs ile ilgili bilgi sahibi olursa zihnindeki belirsizlikten kurtulacak ve kaygısını azaltıp süreci daha kolay yönetecektir.Tabi bu süreçte çocuklarınızı medyadaki korkutucu haberlere maruz kalmaktan da koruyun.

Duygularını paylaşmasını sağlayın: Çocukların korkularını, kaygılarını, mutsuzluğunu, tedirginliğini ve diğer bir çok ulumlu ve olumsuz duygusunu hissetmesine ve paylaşmasına izin verin. Üzüntülü ve sıkıntılı hissetmeleri halinde, onu anladığınızı ve tüm bu duyguları hissetmenin doğal olduğunu belirtin. Çocuklar için duyguları yönetme etkinliklerinden faydalanabilirsiniz.

Günlük rutinler oluşturun: Yatma, kalkma, yemek yeme, ders çalışma, oyun oynama saatleri gibi her çocuğun rutinlere ihtiyacı vardır. Birlikte bir çizelge hazırlamanız çocukların motivasyonlarını arttıracaktır.

Ekran maruziyetini azaltın: Çocuğunuzun günlük rutinlerinde teknolojik aletlere tablet, telefon, bilgisayar gibi normalin üzerinde maruz kalmamasına dikkat edin. Teknolojik aletlerin kullanımında çocuklarınıza iyi model olmaya çalışarak süreci yönetmeye başlayabilirsiniz.

Günlük hareketini kontrol edin:  Çocuğunuzun motor gelişiminin sağlıklı devam etmesi için yeteri kadar hareket ettiğinden emin olun.

Bu önerilerimize rağmen çocuğunuzda davranış sorunları, uyku sorunları var ise duyguyu regüle etmekte zorluk yaşıyor ya da anne babasında ayrı kalmak istemiyor ise bir ruh sağlığı uzmanından yardım almaktan çekinmeyin.

Porteus Labirentleri Testi

WISC-R zeka testi ülkemizde sık kullanılan yetenek ve zeka testleri arasındadır. Türkiye’deki norm çalışmaları 2016 yılında tamamlanmış ülkemizdeki en kapsamlı ve en güvenilir Wisc-4 zeka testi testidir. 6 – 16 yaş arası çocuklar için uygulanır. WISC-R zeka testi Zeka seviyesini (IQ) belirlememizde ve gerekli yönlendirmeleri yapmamızda yardımcı olur. WISC-R zeka testi ile çocuğunuzun zihinsel gelişimini bilimsel sonuçlarla takip edebilme imkanına…

Devamı

Whatsapp Hattı
1
Personita Terapi Whatsapp Hattı
Personita Terapi Whatsapp Hattı