Depresyon; ciddi, psikolojik, fizyolojik sonuçlara yer açan psikiyatrik bir hastalıktır. Depresyon belirtileri; iştahsızlık, uyku bozulması, günlük aktiviteleri yapamaması, sürekli yorgun ve halsiz hissetme sayılabilir.

Depresyonun nedenleri arasında; biyolojik, sosyolojik ve psikolojik durumlar sayılır. Depresyonun farklı türleri vardır: Majör depresyon, Kronik Depresyon, A-tipik Depresyon, Mevsimsel Depresyon’dur.

Depresyon tedavisinde; kişi, aile ve tedavi yöntemleri bütüncül olarak önemlidir. Depresyon tedavisinde psikoterapi hizmeti, ilaç tedavisi ve beyin uyarım teknikleri uygulanabilir.

Depresyon belirtileri konusunda merak ettikleriniz için Beck Depresyon Testini öneririz. Genellikle yetişkinlerde daha etkili sonuç veren bir ölçektir.  Beck ve arkadaşları (1961) tarafından geliştirilmiş, kişinin depresyon yönünden riskini ve depresif belirtilerin şiddetini değerlendiren  çoktan seçmeli 21 soruluk, özbildirim ölçeğidir.

Test sonuçları tıbbi anlamda kesin bir bilgi vermemektedir. Bu testler kendinizle ilgili farkındalığınızı arttırmak içindir, tek başına tanı koydurmaz. Sağlıklı günler dileriz.

Whatsapp Hattı
1
Personita Terapi Whatsapp Hattı
Personita Terapi Whatsapp Hattı